Gorączka u Psa – objawy i zagrożenia

Najlepiej przeprowadzić badania u dobrego weterynarza w Zawierciu.

Wszelkie informacje z internetu mogą być pomocne ale prawidłową diagnozę może postawić tylko weterynarz. W przypadku wielu chorób objawy są podobne i pierwsze wrażenie może być mylące.

Niepokojące objawy i dolegliwości na które każdy właściciel psa powinien zwrócić uwagę:

Podwyższona temperatura najcześciej oznacza że organizm naszego zwierzaka walczy z infekcją wirusową lub bakteryjną, albo stanem zapalnym.
Jest ona jedną z naturalnych reakcji obronnych organizmu na działanie czynnika chorobotwórczego. Dlatego nie w każdej chorobie gorączkowej wskazane jest stosowanie środków obniżających ciepłotę ciała.

Groźny sygnał

Ważne jest jak w przypadku większości chorób wczesne jej wykrycie i zastosowanie odpowiednich środków. Przedłużająca się gorączka działa szkodliwie, prowadzi do zaburzeń w czynności serca i układu krążenia oraz do osłabienia zwierzęcia.

Objawy

Najczęstsze i łatwe do zaobserwowania objawy gorączki to; osowienie, brak apetytu, osłabienie, czasem suchy i gorący nos, wyczuwalnie cieplejsze ciało niż normalnie.

Normalna temperatura

Warto jednak pamiętać że normalna temperatura u psa jest nieco wyższa niż u człowieka i waha się u poszczególnych ras psów od 37,5°C do 39°C. U psów młodych lub należących do niewielkich ras może dochodzić nawet do 39°C.

Temperatura ciała nawet u zdrowych zwierząt może wzrosnąć powyżej 39°C np. po karmieniu lub intensywnym wysiłku.

Zatem dopiero powyżej temparatury 39°C możemu mówić o gorączce.

Jak zmierzyć temperaturę psu?

Do zmierzenia temperatury u psa wystarczy taki sam termometr jak dla ludzi. Ciepłotę mierzy się co najmniej przez 3 minuty, umieszczając termometr w prostnicy. Koniec termometru warto posmarować olejem roślinnym lub innym tłuszczem, wtedy łatwiej można go wprowadzić i pies zachowuje sie spokojniej, łatwiej też pokonać opór zwieracza. Wsuwamy termometr na głębokość ok. 3-4 cm do odbytu.

Gdy rozpoznamy u psa gorączkę, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Może być to bowiem objaw bardzo wielu różnych chorób, zakażeń, infekcji, zatruć. Samodzielnie trudno postawić odpowiednią diagnozę a w związku z tym i leczenie.

Anna Apoznańska, weterynarz z Zawiercia dla którego leczenie zwierząt jest powołaniem.